2014 Chowder Cup

Previous Next
Loading Scores...
##LEAGUENAME##

2014 Schedule

2014 Senior Chowder Cup Schedule

Thursday July 17th, 2014 / Foxboro Sports Center

Div.
Time
Rink
Home Team
Vs.
Away Team
CO
7:10am
2
Seadogs
vs.
South Shore Selects
CO
7:00am
3
Pro Performance Hockey
vs.
Providence Capitals
CO
8:40am
1
East Coast Militia
vs.
Boston Bulldogs
Jr. A
8:50am
2
CD Rangers
vs.
East Coast Militia Green
CO
8:40am
3
CD Stingers
vs.
NE Nordiques White
CO
10:20am
1
CD Dukes
vs.
Bears Hockey
Jr. A
10:30am
2
CHE Blue
vs.
NE Leafs
Jr. A
10:20am
3
CD Stingers
vs.
Long Island Jr. Royals
Jr. A
12:00pm
1
CD Dukes
vs.
Hockey Essentials Black
Jr. A
12:10pm
2
CHE White
vs.
Wisconsin Riverkings
CO
12:00pm
3
CD Rangers
vs.
MCN Hockey Club
Jr. A
1:40pm
1
Hockey Essentials White
vs.
NE Nordiques Blue
Jr. A
1:50pm
2
Cape Cod Whalers
vs.
EHG Gold
CO
1:40pm
3
San Diego Gulls
vs.
Premier Hockey Blue
Jr. A
3:20pm
1
Future Pro’s Hockey White
vs.
Wilkes-Barre Miners
Jr. A
3:30pm
2
Rhode Island Americans
vs.
EHG Black
Jr. A
3:20pm
3
CD Raiders 2
vs.
Metro Rebels
Jr. A
5:00pm
1
Future Pro’s Hockey Red
vs.
Muskegon Jr. Jacks
CO
5:10pm
2
Wildcats Elite
vs.
Niagara Whalers
CO
5:00pm
3
Fine Line Hockey
vs.
Metro Rebels
CO
6:50pm
2
Empire State Selects
vs.
Premier Hockey White
CO
6:40pm
3
Innovative Hockey Development
vs.
Marauders
Jr. A
8:30pm
2
Arsenal Hockey
vs.
Eastern Eskimos
Jr. A
8:20pm
3

Boston Knights

vs.
AP Selects
CO
10:10pm
2
Junior Hurricanes
vs.
AP Selects
CO
10:00pm
3
Boston Knights
vs.
Central Penn Panthers
 
Thursday, July 17th, 2014 /Rodman Arena, Walpole, Ma
Div.
Time
Rink
Home Team
 
Away Team
CO
7:00am
NHL

Walpole Express Futures

vs.

Townshend Hockey

Jr. A
7:10am
Olym.

Canada West Créme

vs.
NE Thrashers
CO
8:40am
NHL

Walpole Express White

vs.
Eels
Jr. A
8:50am
Olym.
Canada West Red
vs.
Quebec Prospects
CO
10:20am
NHL

Boston Generals Midwest

vs.
NE Thrashers
Jr. A
10:30am
Olym.
Canadian 73’s
vs.
SLR
CO
12:00pm
NHL

Boston Generals Futures

vs.

TBA Boston Bolts Selects

Jr. A
12:10pm
Olym.
EC Spartans
vs.
Esquire’s
Jr. A
1:40pm
NHL

Shamrock Hockey

vs.
East Coast Militia White
CO
1:50pm
Olym.
Walpole Express Black
vs.
CD Chargers
Jr. A
3:20pm
NHL
Boston Generals Elite
vs.
Spirits Of St Louis
CO
3:30pm
Olym.
Roc City Elite Hockey
vs.
QJHA Quebec Aces
Jr. A
5:00pm
NHL
NHD
vs.
Minnesota Cavalry
Jr. A
5:10pm
Olym.
Walpole Express Red
vs.
Orleans Express
Jr. A
6:40pm
NHL
Boston Generals Jr. A
vs.
QJHA Quebec Aces
CO
6:50pm
Olym.
NJ Titans
vs.
Avalanche
Jr. A
8:20pm
NHL

Philadelphia Jr. Flyers

vs.
Boston Jr. Whalers
Jr. A
8:30pm
Olym.
Metro East
vs.
Team St. Louis
CO
10:00pm
NHL
Philadelphia Jr. Flyers
vs.
Dragon Selects
CO
10:10pm
Olym.
Casper Coyotes
vs.
Team Pittsburgh
 
Thursday July 17th, 2014 / Raynham IcePlex, Raynham, Ma
Div.
Time
Rink
Home Team
Vs.
Away Team
CO
8:00am
1
FCA Hockey Gold
vs.
CD Raiders 1
CO
9:40am
1
CD Raiders 2
vs.
DB Selects
Jr. A
11:20am
1
Wildcats Elite
vs.
East Coast Militia Red
Jr. A
1:00pm
1
CD Raiders 1
vs.
EHG Maroon
 
Thursday July 17th, 2014 / Canton Sports Plex, Canton, Ma
Div.
Time
Rink
Home Team
Vs.
Away Team
CO
10:20am
1
Team Big Red
vs.
FCA Hockey Red
Jr. A
12:00pm
1
WBS Knights
vs.
FCA Hockey
CO
1:40pm
1
WBS Knights
vs.
LI Steel
CO
3:20pm
1
C-West Eagles
vs.
PPH Prospects
Jr. A
5:00pm
1
Valley Hockey Group
vs.
East Coast Militia Blue
Jr. A
6:40pm
1
Superskills
vs.

Roc City Elite Hockey

CO
8:20pm
1
Network Hockey
vs.
Maine Wild
r
Thursday July 17th, 2014 / Bavis Arena, Rockland, Ma
Div.
Time
Rink
Home Team
Vs.
Away Team
CO
1:00pm
1
AHS Hockey Navy
vs.
Skyland Selects
CO
2:40pm
1
AHS Hockey Black
vs.
Prep Elite
Jr. A
4:20pm
1
Jets
vs.
Hockey Talent
 
 
 
 

Friday, July 18th, 2014 / Foxboro Sports Center

Div.
Time
Rink
Home Team
Vs.
Away Team
CO
7:00am
1
CD Rangers
vs.
FCA Hockey Red
CO
7:10am
2
Team Big Red
vs.
MCN Hockey Club
CO
7:00am
3

Premier Hockey White

vs.

Roc City Elite Hockey

CO
8:40am
1
CD Dukes
vs.
Niagara Whalers
CO
8:50am
2
Bears Hockey
vs.
Wildcats Elite
Jr. A
8:40am
3
CD Rangers
vs.
Wilkes-Barre Miners
Jr. A
10:20am
1
CD Dukes
vs.
Arsenal Hockey
Jr. A
10:30am
2
Metro Rebels
vs.
Metro East
CO
10:20am
3

Empire State Selects

vs.
QJHA Quebec Aces
CO
12:00pm
1

Pro Performance Hockey

vs.
Fine Line Hockey
Jr. A
12:10pm
2

Future Pro’s Hockey White

vs.

East Coast Militia Green

Jr. A
12:00pm
3
Canadian 73’s
vs.
QJHA Quebec Aces
Jr. A
1:40pm
1
CHE Blue
vs.

Spirits Of St. Louis

Jr. A
1:50pm
2

Future Pro’s Hockey Red

vs.

Hockey Essentials White

Jr. A
1:40pm
3
CD Raiders 1
vs.
Superskills
Jr. A
3:20pm
1
CHE White
vs.
Wildcats Elite
Jr. A
3:30pm
2

Hockey Essentials Black

vs.
Eastern Eskimos
Jr. A
3:20pm
3
EHG Maroon
vs.

Roc City Elite Hockey

CO
5:00pm
1
Boston Knights
vs.
AP Selects
Jr. A
5:10pm
2
Minnesota Cavalry
vs.
EHG Gold
Jr. A
5:00pm
3
NE Nordiques White
vs.
AHS Hockey Navy
Jr. A
6:40pm
1
WBS Knights
vs.
AP Selects
Jr. A
6:50pm
2
FCA Hockey
vs.
Boston Knights
Jr. A
6:40pm
3
NHD
vs.
Cape Cod Whalers
CO
8:20pm
1
Network Hockey
vs.
AHS Hockey Black
CO
8:30pm
2
WBS Knights
vs.
DB Selects
Jr. A
8:20pm
3
EHG Black
vs.
Jets
 
Friday, July 18th, 2014 /Rodman Arena, Walpole, Ma
Div.
Time
Rink
Home Team
 
Away Team
CO
7:00am
NHL
Valley Hockey Group
vs.
Esquire’s
CO
7:10am
Olym.

Boston Generals Futures

vs.
CD Chargers
CO
8:40am
NHL
East Coast Militia
vs.
PPH Prospects
Jr. A
8:50am
Olym.

Boston Generals Jr. A

vs.
SLR
CO
10:20am
NHL
Walpole Express Futures
vs.
FCA Hockey Gold
Jr. A
10:30am
Olym.
Quebec Prospects
vs.

Philadelphia Jr. Flyers

Jr. A
12:00pm
NHL

Boston Generals Elite

vs.
NE Leafs
Jr. A
12:10pm
Olym.
Canada West Créme
vs.

East Coast Militia White

CO
1:40pm
NHL
Maine Wild
vs.
Prep Elite
Jr. A
1:50pm
Olym.
Canada West Red
vs.
Boston Jr. Whalers
CO
3:20pm
NHL

Boston Generals Midwest

vs.

Innovative Hockey Development

Jr. A
3:30pm
Olym.

Wisconsin Riverkings

vs.

East Coast Militia Red

CO
5:00pm
NHL

Walpole Express White

vs.
South Shore Selects
CO
5:10pm
Olym.
NJ Titans
vs.
Team Pittsburgh
CO
6:40pm
NHL
Skyland Selects
vs.
CD Stingers
CO
6:50pm
Olym.
Junior Hurricanes
vs.

Central Penn Panthers

CO
8:20pm
NHL

Walpole Express Black

vs.

Boston Bolts Selects

CO
8:30pm
Olym.
C-West Eagles
vs.
Boston Bulldogs
Jr. A
10:00pm
NHL
Walpole Express Red
vs.
CD Stingers
 
Friday, July 18th, 2014 / Raynham IcePlex, Raynham, Ma
Div.
Time
Rink
Home Team
Vs.
Away Team
CO
8:00am
1
LI Steel
vs.
CD Raiders 2
Jr. A
9:40am
1
CD Raiders 2
vs.
Team St. Louis
CO
11:20am
1
Townshend Hockey
vs.
CD Raiders 1
CO
1:00pm
1
Metro Rebels
vs.
Providence Capitals
 
Friday, July 18th, 2014 / Canton Sports Plex, Canton, Ma
Div.
Time
Rink
Home Team
Vs.
Away Team
CO
8:40am
1
NE Thrashers
vs.
Marauders
Jr. A
10:20am
1
NE Nordiques Blue
vs.
Muskegon Jr. Jacks
Jr. A
12:00pm
1
NE Thrashers
vs.
Shamrock Hockey
CO
1:40pm
1
Premier Hockey Blue
vs.

Philadelphia Jr. Flyers

CO
3:20pm
1
San Diego Gulls
vs.
Dragon Selects
Jr. A
5:00pm
1

Rhode Island Americans

vs.
Hockey Talent
CO
8:10pm
1
Eels
vs.
Seadogs
 
Friday July 18th, 2014 / Bavis Arena, Rockland, Ma
Div.
Time
Rink
Home Team
Vs.
Away Team
CO
1:10pm
1
Casper Coyotes
vs.
Avalanche
Jr. A
2:50pm
1
EC Spartans
vs.

East Coast Militia Hix

Jr. A
4:30pm
1
Orleans Express
vs.

Long Island Jr. Royals

 
 

Saturday, July 19th, 2014 / Foxboro Sports Center

Div.
Time
Rink
Home Team
Vs.
Away Team
Jr. A
7:00am
1
Boston Knights
vs.
WBS Knights
Jr. A
7:10am
2
CD Raiders 1
vs.

Roc City Elite Hockey

Jr. A
7:00am
3
Team St. Louis
vs.
Metro Rebels
Jr. A
8:40am
1
CD Raiders 2
vs.
Metro East
CO
8:50am
2
CD Dukes
vs.
Wildcats Elite
Jr. A
8:40am
3

Rhode Island Americans

vs.
Jets
CO
10:20am
1
PPH Prospects
vs.
Boston Bulldogs
CO
10:30am
2
Prep Elite
vs.
Network Hockey
CO
10:20am
3
CD Raiders 2
vs.
WBS Knights
Jr. A
12:00pm
1
CD Dukes
vs.
Eastern Eskimos
Jr. A
12:10pm
2
EHG Maroon
vs.
Superskills
CO
12:00pm
3
Maine Wild
vs.
AHS Hockey Black
Jr.  A
1:40pm
1
NE Leafs
vs.

Spirits of St. Louis

Jr.  A
1:50pm
2
Quebec Prospects
vs.
Boston Jr. Whalers
Jr.  A
1:40pm
3
EHG Gold
vs.
NHD
Jr.  A
3:20pm
1

Wisconsin Riverkings

vs.
Wildcats Elite
Jr.  A
3:30pm
2
NE Nordiques Blue
vs.

Future Pro’s Hockey Red

Jr.  A
3:20pm
3
Cape Cod Whalers
vs.
Minnesota Cavalry
Jr. A
5:00pm
1
CD Stingers
vs.
Orleans Express
Jr. A
5:10pm
2
CD Rangers
vs.

Future Pro’s Hockey White

CO
5:00pm
3
Dragon Selects
vs.
Premier Hockey Blue
Jr. A
6:40pm
1
Esquire’s
vs.

East Coast Militia Hix

CO
6:50pm
2
DB Selects
vs.
LI Steel
CO
6:40pm
3
NE Thrashers
vs.

Innovative Hockey Development

CO
8:20pm
1
East Coast Militia
vs.
C-West Eagles
Jr. A
8:30pm
2
Valley Hockey Group
vs.
EC Spartans
Jr. A
8:20pm
3
NE Thrashers
vs.

East Coast Militia White

 
Saturday, July 19th, 2014 /Rodman Arena, Walpole, Ma
Div.
Time
Rink
Home Team
vs.
Away Team
Jr. A
7:00am
NHL
QJHA Quebec Aces
 
SLR
Jr. A
7:10am
Olym.

Boston Generals Jr. A

vs.
Canadian 73’s
CO
8:40am
NHL
QJHA Quebec Aces
vs.

Premier Hockey White

CO
8:50am
Olym.
Boston Generals Futures
vs.

Walpole Express Black

CO
10:20am
NHL

Empire State Selects

vs.

Roc City Elite Hockey

CO
10:30am
Olym.

Walpole Express White

vs.
Seadogs
Jr. A
12:00pm
NHL

Hockey Essentials Black

vs.
Arsenal Hockey
Jr.  A
12:10pm
Olym.
Canada West Créme
vs.
Shamrock Hockey
Jr.  A
1:40pm
NHL

Boston Generals Elite

vs.
CHE Blue
Jr. A
1:50pm
Olym.
Canada West Red
vs.

Philadelphia Jr. Flyers

Jr.  A
3:20pm
NHL

East Coast Militia Red

vs.
CHE White
CO
3:30pm
Olym.

Walpole Express Futures

vs.
CD Raiders 1
CO
5:00pm
NHL
Muskegon Jr. Jacks
vs.

Hockey Essentials White

CO
5:10pm
Olym.

Boston Generals Midwest

vs.
Marauders
CO
6:40pm
NHL
Fine Line Hockey
vs.
Providence Capitals
Jr. A
6:50pm
Olym.
Walpole Express Red
vs.

Long Island Jr. Royals

CO
8:20pm
NHL

Philadelphia Jr. Flyers

vs.
San Diego Gulls
CO
8:30pm
Olym.
CD Stingers
vs.
AHS Hockey Navy
 
Saturday, July 19th, 2014 / Raynham IcePlex, Raynham, Ma
Div.
Time
Rink
Home Team
Vs.
Away Team
CO
9:40am
1
Team Big Red
vs.
CD Rangers
Jr. A
11:20am
1
FCA Hockey
vs.
AP Selects
CO
1:00pm
1

Central Penn Panthers

vs.
AP Selects
CO
2:40pm
1
FCA Hockey Gold
vs.
Townshend Hockey
CO
4:20pm
1
FCA Hockey Red
vs.
MCN Hockey Club
 
Saturday, July 19th, 2014 / Canton Sports Plex, Canton, Ma
Div.
Time
Rink
Home Team
Vs.
Away Team
CO
7:00am
1
Skyland Selects
vs.
NE Nordiques White
CO
8:40am
1
Bears Hockey
vs.
Niagara Whalers
CO
10:20am
1
Team Pittsburgh
vs.
Avalanche
CO
12:00pm
1

Pro Performance Hockey

vs.
Metro Rebels
CO
1:40pm
1
Boston Knights
vs.
Junior Hurricanes
CO
3:20pm
1
NJ Titans
vs.
Casper Coyotes
CO
5:00pm
1

Boston Bolts Selects

vs.
CD Chargers
Jr. A
6:40pm
1
EHG Black
vs.
Hockey Talent
 
 
Saturday July 19th, 2014 / Bavis Arena, Rockland, Ma
Div.
Time
Rink
Home Team
Vs.
Away Team
CO
9:50am
1
South Shore Selects
vs.
Eels
CO
11:30pm
1

East Coast Militia Green

vs.
Wilkes-Barre Miners
 

 

Playoffs Sunday, July 20th, 2014

College Open Preliminary Round

Time
Arena

Rink

vs.
8:00am
RDM

NHL

Bracket 2 Winner

vs.

Bracket 15 Winner      (G1)

8:10am
RDM

OLY

Bracket 7 Winner

vs.

Bracket 10 Winner       (G2)

8:00am
FSC

1

Bracket 3 Winner

vs.

Bracket 14 Winner       (G3)

8:10am
FSC

2

Bracket 6 Winner

vs.

Bracket 13 Winner       (G4)

8:00am
FSC

3

Bracket 4 Winner

vs.

          Bracket 12 Winner       (G5)

9:00am
FSC

3

Bracket 5 Winner

vs.

          Bracket 11 Winner       (G6)

9:10am
FSC

2

Bracket 8 Winner

vs.

           Bracket 9 Winner        (G7)

College Open Quarter-Finals Round

11:00am
RDM
NHL
Game 1 Winner
vs.
Game 2 Winner          (G8)
11:10am
RDM
OLY
Game 3 Winner
vs.
Game 4 Winner          (G9)
11:00am
FSC
1
Game 5 Winner
vs.
Game 6 Winner          (G10)
11:10am
FSC
2
Bracket 1 Winner
vs.
Game 7 Winner          (G11)

College Open Semi-Finals Round

1:00pm
RDM
NHL
Game 8 Winner
vs.
Game 9 Winner         (G13)
1:10pm
RDM
OLY
Game 11 Winner
vs.
Game 10 Winner        (G14)
College Open Championship
3:00pm
RDM
NHL
Game 14 Winner
vs.
Game 13 Winner        (G15)
Jr. A Preliminary Rounds
7:00am
FSC
1
Bracket 8 Winner
vs.

Bracket 15 Winner      (G1)

7:10am
FSC

2

Bracket 9 Winner
vs.

Bracket 12 Winner      (G2)

7:00am
RDM
NHL
 Bracket 10 Winner
vs.

Bracket 14 Winner      (G3)

7:10am
RDM
OLY
 Bracket 11 Winner
vs.

Bracket 13 Winner      (G4)

9:00am
RDM
NHL
Game 3 Winner
vs.
Game 4 Winner           (G5)
9:10am
RDM
OLY
Bracket 3 Winner
vs.

Bracket 1A Winner      (G6)

9:00am
FSC

1

Bracket 6 Winner

vs.

             Game 1 Winner        (G7)

10:00am
RDM
NHL

Bracket 5 Winner

vs.

  Bracket 2A Winner     (G8)

10:10am
RDM

OLY

Bracket 2 Winner

vs.

 Bracket 5A Winner     (G9)

10:00am
FSC

1

Bracket 1 Winner

vs.

           Bracket 4A Winner     (G10)

10:10am
FSC

2

Bracket 4 Winner

vs.

  Bracket 3A Winner     (G11)

10:00am
FSC

3

Bracket 7 Winner
 

     Game 2 Winner      (G12)  

Jr. A Quarter-Finals Round

12:00pm
RDM
NHL
Game 8 Winner
vs.
Game 5 Winner          (G13)
12:10pm
RDM
OLY
Game 6 Winner
vs.
Game 9 Winner          (G14)
12:00pm
FSC
1
Game 7 Winner
vs.
Game 12 Winner          (G15)
12:10pm
FSC
2
Game 11 Winner
vs.
Game 10 Winner          (G16)

Jr. A Semi-Finals Round

2:00pm
RDM
NHL
Game 13 Winner
vs.
Game 16 Winner       (G17)
2:10pm
RDM
OLY
Game 15 Winner
vs.
Game 14 Winner       (G18)

Jr. A Championship

4:10pm
RDM
NHL
Game 17 Winner
vs.
Game 18 Winner        (G19)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Recent Articles

Tags: Schedule

banner ad 5 banner ad 6 banner ad 4 banner ad 3 banner ad 2 banner ad 1
Express Junior J.Alexander Imaging Fast Hockey Blue Chip Selects

Tournaments